Informace o ESD

Co to znamená ESD?

Označení ESD je odvozeno z anglického termínu ElectroStatic Discharge, což znamená elektrostatický výboj. Ten vzniká vlivem rozdílných potenciálů dvou materiálů, tedy dvou různých  elektrických napětí, vlivem čehož může dojít ke vzniku jevu jiskry nebo elektrický průraz. Tento jev vzniká při poměrně vysokém napětí v řádů tisíců voltů a může být doprovázen hmatovým efektem (> 3 kV) nebo i efektem zvukovým (> 5 kV). Při napětí nad 10 kV obvykle dochází rovněž k optickým jevům (vznik jiskry nebo záblesku).

Tyto jevy jsou člověkem poměrně dobře pozorovatelné, ale existují i výboje s výrazně nižší intenzitou, které člověk není schopen vnímat, ale bohužel mohou být likvidační pro mnohé elektronické součástky. Pro polovodiče se mluví o destrukčním výboji již kolem 30 V.

Vzhledem k stále intenzivnějšímu pronikaní elektroniky do všech možných aspektů našeho života nabývá význam ESD ochrany stále významnějšího postavení v celém řetězci výroby produktů.

Jsou oděvy testovány na elektrický povrchový odpor?

Ano, po výrobě oděvů jsou tyto namátkově testovány, zda splňují požadovaný elektrický odpor daný příslušnou částí normy (ČSN EN 61340).

Jak je zajištěna ESD funkčnost celého oděvu?

Pro zajištění ESD funkčnosti oděvu jsou, kromě elektricky vodivých plošných textilií (pletenina, tkanina), používány i ve VÚB a.s. speciálně vyvinuté a vyráběné vodivé šicí nitě, které zajišťují požadovaný přenos (kromě přenosu vodivých proužků mezi sebou) mezi jednotlivými díly oděvu.

Mohu „laicky“ poznat ESD oděv?

Ano.

ESD pracovní oděvy (trika, košile, mikiny, kalhoty, atd.) jsou charakteristické tmavými proužky v pletenině nebo tkanině, které zajištují požadovanou vlastnost - vodivost dané textilie.

Čím je zajištěna ESD vlastnost?

ESD vlastnost je zajištěna „roubovanými“ mikročásticemi uhlíku přímo do primárního vlákna, z kterého je vyrobena příze (niť) a z které jsou vyrobeny proužky v textilii. Nejde tedy o nějakou krátkodobou vlastnost typu povrchové úpravy nebo zátěru. S postupem času a přibýváním počtu údržbových cyklů (praní) se povrchový odpor postupně zvyšuje, ale ještě i po 50 pracích cyklech, při dodržení doporučených zásad údržby, by měl splňovat hodnotu povrchového elektrického odporu při měření metodou „rukáv – rukáv“ R < 1 x 1011 Ω (ČSN EN 61340).